4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim założysz lokatę w banku

Zarządzanie swoimi oszczędnościami wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wielu polaków nie potrafi inwestować odłożonych pieniędzy i przetrzymuje je na zwykłym rachunku bankowym lub nawet w domu w gotówce.

Taki sposób gromadzenia środków nie tylko nie przynosi nam żadnych korzyści, ale wręcz powoduje, że tracimy, ponieważ nasze pieniądze nieinwestowane z biegiem czasu tracą na wartości. Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem inwestowania swoich oszczędności jest lokata bankowa. Zyski z niej co prawda nie są zbyt duże, ale za to pewne. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, przed podjęciem decyzji o założeniu lokaty w banku.

1. Czas trwania lokaty

Z reguły waha się on od 1 do 36 miesięcy. Każdy bank ma swoje indywidualne oferty lokat, z którymi możesz się zapoznać w placówce lub na stronie internetowej banku. Zawsze warto przejrzeć propozycje co najmniej kilku różnych banków i porównać je ze sobą. W tym celu możesz skorzystać z bardzo wygodnego i praktycznego rozwiązania, jakim są internetowe porównywarki finansowe. Znajdziesz je choćby na stronach doradców finansowych.

2. Oprocentowanie lokaty

Wiele osób nadal błędnie rozumie oprocentowanie lokat bankowych. Najczęściej zapominamy o tym, że oprocentowanie jest podawane przez bank w skali roku oraz o tym, że od zysku z lokat trzeba odprowadzić podatek.

Oprocentowanie lokaty zależy od kwoty, jaką deponujemy oraz od długości trwania lokaty. Im jest ona dłuższa i na wyższą kwotę, tym korzystniejsza dla konsumenta. Lokata może mieć oprocentowanie stałe lub zmienne. Stałe obowiązuje przez cały okres, na który zakładamy lokatę i już w momencie jej rozpoczęcia, z góry wiemy, jaki dokładnie będzie nasz zysk. Natomiast oprocentowanie zmienne, które znajdziemy często w ofertach lokat długoterminowych, może ulegać zmianom w zależności od aktualnej sytuacji rynkowe, nie daje możliwości pewnego przewidzenia zysków z lokaty i jest obarczone pewnym ryzykiem. Lokaty z oprocentowaniem zmiennym warto zakładać, kiedy w najbliższych miesiącach spodziewany jest wzrost stóp procentowych NBP.

Pamiętaj, że żeby wyliczyć zysk ze swojej lokaty, musisz uwzględnić długość jej trwania. Bank podaje oprocentowanie w skali rocznej, więc jeśli założyłeś lokatę na 3 lub 6 miesięcy, musisz to uwzględnić. Ważne jest również to, że oprocentowanie nominalne lokaty, które podaje nam bank, nie uwzględnia kapitalizacji oraz podatku od dochodów kapitałowych potocznie zwanego „podatkiem Belki”.

3. Kapitalizacja lokaty

W praktyce jest to po prostu częstotliwość dopisywania naliczonych odsetek do kwoty zdeponowanego w banku kapitału. Standardowo odsetki naliczane są na końcu okresu trwania lokaty. Zdarzają się jednak oferty korzystniejsze, czyli takie ze zdecydowanie częstszą kapitalizacją. W przypadku lokat długoterminowych może to być przykładowo raz na trzy miesiące, a krótkoterminowych nawet codziennie. Jest to bardzo korzystne dla klienta rozwiązanie, ponieważ po dopisaniu do kwoty depozytu narosłych odsetek, sukcesywnie zwiększa się kwota początkowa stanowiąca bazę do naliczania nowych odsetek w kolejnym cyklu rozliczeniowym.

4. „Podatek Belki”

Podatek ten wynosi 19% procent i jest naliczany przez bank od kwoty zysku, jaki odnosisz z lokaty. Przykładowo, jeśli na lokacie urosną Ci odsetki w wysokości 100 złotych, zyskasz tylko 81, ponieważ 19 złotych zostanie odjętych na poczet podatku od dochodów kapitałowych. Powinieneś uwzględnić ten koszt jeszcze przed założeniem lokaty bankowej. Już na etapie wyboru warto bowiem wyliczyć, rzeczywiste zyski z depozytu.

Na koniec ważna porada, o której informuje na swoich strona Rada Przedsiębiorczności: „Lokatę bankową założysz samodzielnie online lub w placówce banku. Warunki, na jakich oferowane są lokaty, podobnie jak kredyty gotówkowe, różnią się znacznie w zależności od banku. Aby wybrać najkorzystniejszą opcję, możesz skorzystać z dostępnych nieodpłatnie online narzędzi, takich jak porównywarka lokat oraz kalkulator zysków z lokaty.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *