Forum Polsko-Koreańskie w Krynicy w 2023 roku. Co warto wiedzieć?

Od 13 do 15 września 2023 r., malownicze tereny Krynicy-Zdroju będą tętnić życiem dzięki Forum Koreańsko-Polskiemu, które stanowi część Krynica Forum 2023. Wydarzenie ma na celu podkreślenie i eksplorację głębokich relacji pomiędzy Polską a Koreą, ukazując zarówno osiągnięcia historyczne, jak i aktualne przedsięwzięcia.

 

Budowanie relacji na szczycie

 

Podczas tegorocznego Forum Gospodarczego, które miało miejsce 14 lipca, Prezydent RP, Andrzej Duda, podkreślił znaczenie współpracy z Koreą. Wyróżnił m.in. plany budowy wspólnej elektrowni jądrowej oraz rozwój współpracy w przemyśle zbrojeniowym i inwestycjach gospodarczych. Wspólna elektrownia, jako symbolem współpracy, jest wielkim krokiem w stronę zabezpieczenia energetycznego Polski.

 

Technologia jądrowa: współpraca dla przyszłości

 

Jednym z głównych filarów współpracy jest energia jądrowa. Korea, dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas budowy reaktorów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stała się czołowym dostawcą technologii jądrowej. Jak podkreśla dr inż. Mikołaj Oettingen, ekspert z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Koreańczycy nie tylko proponują projekty, ale mają także praktyczne doświadczenie w ich realizacji.

 

Inwestycje w bezpieczeństwo

 

Relacje obronne między dwoma krajami również nabierają tempa. Polska nawiązała umowy z koreańskimi producentami broni na zakup czołgów, haubic i samolotów. Jest to wyraz rosnącego zaufania i chęci do dalszej, intensywnej współpracy.

 

Czy Korea zbuduje nam koleje wysokich prędkości z prawdziwego zdarzenia?

 

Jeśli chodzi o transport, Polska patrzy z zainteresowaniem na koreańskie osiągnięcia w dziedzinie kolei dużych prędkości. Dodatkowo, inwestycje koreańskie w Polsce, jak zauważa dr Oettingen, nie są skierowane wyłącznie na rynek Europy Środkowej, ale mają na celu ekspansję na cały kontynent europejski.

 

Razem na rzecz odbudowy Ukrainy

 

Kolejny ważny aspekt to współpraca w sprawie odbudowy Ukrainy. Po podpisaniu wspólnego memorandum podczas ostatniej wizyty koreańskiego przywódcy w Polsce obie strony zobowiązały się do dalszych działań w tej sprawie.

 

Kultura: most łączący narody

 

Nie można zapomnieć o kulturalnych aspektach relacji. Polacy i Koreańczycy znajdują wspólny język w muzyce, literaturze i kinematografii. K-pop, koreańska kuchnia, polska literatura i muzyka to tylko niektóre z obszarów, które zbliżają nasze nacje.

 

Podsumowanie

 

Forum Koreańsko-Polskie w Krynicy stanowi kolejny krok w kierunku wzmocnienia relacji między oboma krajami. Wydarzenie to świadczy o głębokim zaufaniu, które rośnie nie tylko w sferze gospodarczej i politycznej, ale także kulturalnej.

 

Więcej informacji na temat tego wyjątkowego wydarzenia można znaleźć na oficjalnej stronie Krynica Forum 2023.