Zarządzanie produkcją – o czym należy pamiętać?

Kierowanie produkcją może wydawać się proste – do momentu, w którym nie zagłębimy się w szczegóły. Odpowiednie zarządzanie zasobami przy jednoczesnym spełnianiu potrzeb klientów to nie lada sztuka, wymagająca zarówno wiedzy, jak i odpowiednich narzędzi. O czym zatem warto pamiętać w momencie planowania sposobu zarządzania działem produkcyjnym?

Cykl życia produktu ma znaczenie

Jeżeli chcemy dokładnie zaplanować proces produkcyjny, musimy zacząć od opracowania samego produktu, od fazy projektowania po sprzedaż. Taką ilość danych najprościej skompletować w wersji cyfrowej, którą łatwo udostępnić pracownikom poszczególnych działów czy kadrze kierowniczej. Znając dokładne parametry i zapotrzebowanie na materiały jesteśmy w stanie efektywniej opracować wolumen produkcyjny, co pozwoli na zakup takiej ilości surowców, jakiej potrzebujemy. Wiele firm, które nie korzystają z podobnych rozwiązań, ma problem z zalegającymi na magazynach półproduktami, zamówionymi w o wiele większej ilości, niż wymaga produkcja. Dzięki digitalizacji procesu produkcji i zarządzaniu cyklem życia produktu można uniknąć takiej sytuacji.

Planowanie produkcji

To kolejny ważny etap na drodze do efektownego zarządzania produkcją. W momencie, w którym konieczność zmiany harmonogramu produkcji zachodzi zbyt często, stajemy w obliczu problemów z wyrobieniem się w założonym terminie. Przedsiębiorstwa nie zawsze uwzględniają w swoich planach sytuacji losowych, jak np. usterka maszyny. Dobrym pomysłem w przypadku tworzenia planu jest wspomożenie się odpowiednim systemem informatycznym, który ułatwi nam uzyskanie odpowiednich danych dotyczących przebiegu produkcji, a także oszacuje, ile czasu potrzeba na wykonanie zadań, uwzględni wykorzystanie maszyn zastępczych w razie awarii oraz nada priorytet dla wybranych zleceń. Dużym plusem korzystania z systemów IT jest także możliwość harmonogramowania produkcji na wykresie Gantta przy pomocy prostego mechanizmu drag drop.

Zarządzanie produkcją, szczególnie w średnich i dużych przedsiębiorstwach, wymaga zaangażowania, wiedzy i odpowiednich narzędzi, aby zostało wykonane poprawnie. Wykorzystując w pracy odpowiednie oprogramowanie jesteśmy w stanie efektywniej planować, zlecać i finalizować procesy produkcyjne, a także możemy skuteczniej chronić się przed zbyt dużą ilością surowców zalegających w magazynie. W przypadku naprawdę dużych przedsiębiorstw podobny system jest nieodzowny, aby firma mogła działać poprawnie oraz w terminie wywiązywać się ze swoich zleceń.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z www.cfi.pl

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *