Uzyskanie prawa jazdy w Polsce

Prawo jazdy jest niezbędnym dokumentem. O jego posiadanie pytają pracodawcy i jest w wielu branżach najważniejszym po kompetencjach zawodowych, kryterium przyjęcia do pracy. Eksperci od rynku pracy radzą absolwentom szkół zawodowych i średnich, aby jak najszybciej zdobywali uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym i w ten sposób podnieśli atrakcyjność swojej oferty w oczach pracodawcy lub rekrutera.

Ciekawa historia prawa jazdy w Polsce

Prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Istnieje kilka kategorii praw jazdy. Historia przepisów drogowych na ziemiach polskich rozpoczyna się w XIX wieku – kiedy to powstały pierwsze uregulowania prawne dotyczące poruszania się po drogach. Wraz z odzyskaniem niepodległości wprowadzono pierwsze polskie prawo jazdy, a już w 1921 roku, powstał pierwszy kodeks drogowy, którego przepisy obowiązywały w całym kraju. Obecnie przepisy ruchu drogowego reguluje ustawa z 1997 roku „Prawo o ruchu drogowym”.

Prawne regulacje uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami

Kursy prawo jazdy Gdańsk przeżywają oblężenie. Dla wszystkich kursantów warunki uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami są takie same i określa je ustawa z 2011 roku „ O kierujących pojazdami” oraz rozporządzenia szczegółowe wydane przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Pierwsze z nich zostało opublikowane 24 lutego 2016 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach. Drugie rozporządzenie dotyczy wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdem. Wytwarzaniem praw jazdy się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA. Prawo jazdy wydaje starosta powiatowy, a w przypadku miast na prawach powiatu ten obowiązek ma prezydent miasta.

Egzamin na prawo jazdy

Osoba uczęszczają na kurs prawo jazdy Gdańsk po zakończeniu szkolenia, może przystąpić do egzaminu w dowolnym na siebie terminie. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest posiadanie ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość. Testy egzaminacyjne na prawo jazdy, są takie same, jak w całej Polsce. Egzamin teoretyczny zdaje się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Ma formę testu rozwiązywanego na komputerze i trwa 25 minut. Warunkiem zaliczenia egzaminu jest uzyskanie 68 punktów na 74 punkty możliwe do zdobycia. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa i nie można cofnąć się do wcześniejszego pytania, np.: w celu zmienienia odpowiedzi. Kursanci, którzy ukończyli kurs na prawo jazdy, są dobrze przygotowani do egzaminu teoretycznego i bez większych problemów zaliczają powyższy sprawdzian.

Ukończenie kursu prawo jazdy daje możliwość przystąpienia do egzaminu państwowego celem uzyskania uprawnień do prowadzenia samochodu. Po otrzymaniu dokumentu można samodzielnie kierować pojazdem, pamiętając o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego i podstawowych zasad kultury jazdy.

Artykuł powstał we współpracy z abcmotoryzacji.pl