Własny dział HR czy firma zewnętrzna?

Kapitał ludzki to dziś jeden z najcenniejszych zasobów przedsiębiorstwa. Każda firma chce współpracować z najlepszymi na rynku. Kompetentni pracownicy przekładają się na szybszy rozwój firmy, wydajniejszą pracę, a także na większy przychód przedsiębiorstwa. Aby jednak móc pracować z najlepszymi, firma powinna działać w myśl przemyślanej polityki kadrowej. Za jej realizacją odpowiada m.in. dział HR. Niestety stworzenie wewnętrznego działu kadrowego często wiąże się z wysokimi kosztami. Jakie są więc alternatywy?

 

Jakie są zadanie działu HR?

Wbrew powszechnym opiniom zadania działów kadrowych nie jest tylko przeprowadzenie procesów rekrutacyjnych. Do ich obowiązków należy również opracowywanie strategii rozwoju pracowników w świetle wzrostu przedsiębiorstwa, kreowanie wizerunku firmy na rynku pracy, opracowywanie polityki kadrowej, ocenianie i ewaluacja pracy osób zatrudnionych, dbanie o atmosferę w miejscu pracy, pilnowania przepisów wynikających z Kodeksu Pracy, organizacja i przeprowadzanie szkoleń i warsztatów rozwojowych, dbanie o komunikację wewnętrzną i zewnętrzną.

Dział kadrowy odpowiedzialny jest również za przygotowywanie dokumentów formalnych. Takich jak umowy o pracę, zlecenie czy o dzieło. Proste przygotowanie umowy dla nowych pracowników proponuje wfirm.pl. Szczegółowe informacje na temat działania programów kadrowych online można uzyskać na https://pomoc.wfirma.pl/kadry-i-place/generator-umow-

 

Własny dział HR

Własny dział HR to niewątpliwie najwygodniejsze rozwiązanie dla przedsiębiorstwa. Wymaga jednak zatrudnienia specjalistów o określonych i kwalifikacjach, a także wywiązywania się przedsiębiorcy z roli pracodawcy. Oznacza to, że prawnikom HR trzeba zapewnić m.in. odpowiednie warunki pracy i płacy. Pracodawca musi więc ponieść koszty pensji, szkoleń, składek ZUS, utrzymania biura, odpowiedniego oprogramowania itp. Własny dział HR jest drogim rozwiązaniem, szczególnie dla małych i mikro firm. Decyduje się na nie niewielu przedsiębiorców i samodzielnie prowadzi sprawy kadrowe lub deleguje do tego pracownika, który na co dzień ma również inne zadania. Pomóc w tym mogą programy kadrowe online. Ich działanie jest proste i intuicyjne. Pozwala na czuwanie nad kwestiami kadrowymi firmy ze wsparciem ekspertów i specjalistów. Funkcje, jakie dają takie narzędzie to m.in. rozliczanie składek ZUS, kontrola urlopów i zwolnień lekarskich, przygotowywanie umów i innych dokumentów potwierdzających zatrudnienie. Systemy kadry i płace to znakomita alternatywa dla tradycyjnego działu HR. Są nie tylko wygodne w obsłudze, ale i o wiele tańsze. Doskonale sprawdzą się w małych firmach, ale są też pomocne w średnich i dużych przedsiębiorstwach.

 

Zewnętrzny dział HR

Przedsiębiorca sprawy humane recourse może również powierzyć zewnętrznej firmie. Pomoże ona w obsłudze kadrowo płacowej, a przedsiębiorca zyska pewność, że do obsługi zostaną wydelegowani specjaliści z tego zakresu. Na bieżąco będą oni rozwiązywać problemy i czuwać nad poprawnością prowadzonej dokumentacji i rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Outsourcing działu HR ma wiele zalet, jednak rozwiązaniu nie brakuje i wad. Zagrożeniem jest przede wszystkim wybór niewłaściwego dostawcy usług. Jeśli wybrana firma okaże się nierzetelna i nieprofesjonalna, to ryzykuje się problemami prawnymi, które mogą skutkować nawet karami finansowymi.