Mikrorachunek podatkowy – jak wspomoże rozliczanie się z Urzędem Skarbowym?

Rozliczanie się z Urzędem Skarbowym jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Potrafi być prawdziwą bolączką, gdyż mnogość form i zasad skutecznie wprowadza zamieszanie w pozornie prostą czynność, jaką jest płacenie podatków. Choć księgowe i księgowi specjalizujący się w prawie podatkowym i rozliczeniach z Urzędem Skarbowym mają w małym palcu wszelkie zawiłości polskiego prawa podatkowego, nie każda firma może sobie pozwolić na korzystanie z usług doświadczonych ekspertów także i w tej dziedzinie. Z drugiej strony kruczków prawnych jest tak wiele, że nawet najwięksi wyjadacze mogą się pogubić.

Jedną z przestrzeni generujących wiele błędów związanych z rozliczaniem firmowych podatków były rachunki bankowe, na które należy wpłacać należności z tytułu różnych podatków. Do tej pory przedsiębiorca wpłacał należności za różne podatki na różne rachunki, związane z konkretnym Urzędem Skarbowym, tak, że w przypadku zmiany miejsca zamieszkania należało zmienić również numer rachunków, na które wpłaca się firmowe podatki. Takie rozwiązanie generowało mnóstwo błędów i pomyłek związanych z wpłacaniem przez przedsiębiorców pieniędzy na niewłaściwe konta.

Mikrorachunek podatkowy

Od stycznia 2020 roku w życie wchodzi nowe rozwiązanie, mające zaradzić tym problemom: mikrorachunki podatkowe. Każdy przedsiębiorca będzie miał swój własny mikrorachunek, na który wpłacał będzie należności za podatki PIT, CIT i VAT. Ponieważ rachunek będzie związany w przedsiębiorcą, a nie z Urzędem Skarbowym, zmiana adresu nie wpłynie na numer rachunku – będzie on stały dla przedsiębiorcy. Ogranicza to znacząco możliwość popełnienia błędu w rozliczeniach.

Drugim znaczącym ułatwieniem jest połączenie rachunków w jeden. Od stycznia należności za podatki PIT, CIT i VAT trzeba będzie kierować na jedno konto, a nie, tak ja do tej pory, na osobne rachunki. Jest to kolejny krok, jaki urzędy skarbowe robią w stronę przedsiębiorców, którzy do tej pory musieli niemało natrudzić się przy ustalaniu jakie kwoty należy wpłacić na które rachunki.

Aby uzyskać numer mikrorachunku podatkowego można skorzystać z działającego całą dobą internetowego generatora albo w dowolnym urzędzie skarbowym. Łatwo też sprawdzić jego poprawność: cyfry od 3 do 13 są ściśle określone, 14. wskazuje na to, czy używasz jako identyfikatora numeru NIP czy PESEL, a kolejnych 6 – to właśnie 6 cyfry z NIPu lub PESELu. Pozwala to na szybkie samodzielne sprawdzenie poprawności numeru rachunku przy każdorazowym przelewaniu pieniędzy do urzędu.

Jak poradzić sobie z podatkami w firmie?

Jeśli przytłacza cię księgowość i nie wiesz, jak rozliczać podatki albo zwyczajnie nie czujesz się w tym pewnie, rozważ skorzystanie z usług biura rachunkowego. Dobre biuro rachunkowe w Poznaniu sprawnie ogarnie dotychczasowy bałagan podatkowy i zaprowadzi porządek, którego potrzeba twojej firmie. Nie czekaj na kontrolę podatkową – już dziś zajmij się porządkowaniem dokumentacji, aby w momencie kontroli nie panikować i spokojnie przedstawić istniejące i uporządkowane dokumenty.