Co to jest digitalizacja?

Źródła tego procesu trzeba upatrywać w bibliotekoznawstwie, bo to właśnie tam po raz pierwszy zaczęto myśleć o tym by gromadzić papierowe zbiory w formie cyfrowej. Zasadniczo właśnie na tym polega proces digitalizacji w swoim pierwotnym znaczeniu. Niemniej jednak od tamtego czasu technologie tak mocno weszły do naszego życia, że dziś digitalizacja nie odnosi się tylko do tego, by reprodukować papierowe zbiory cyfrowo. Co znaczy dziś proces digitalizacji i w jaki sposób można go przełożyć na prowadzenia lepszego biznesu?

Digitalizacja co oznacza?

W odniesieniu do spraw związanych z biznesem digitalizacja to jednak znacznie szersze pojęcie. Dziś jest wykorzystywana wszechstronnie, jest między innymi dobrym sposobem na to, by można powiedzieć, że jest to przede wszystkim odejście od używania dokumentów w formie papierowej. Nie trzeba na przykład rozliczeń, związanych z płaceniem podatków, przechowywać w papierowych formie, wystarczą ich elektroniczne odpowiedniki. Co więcej, również wszelkie dokumenty wewnątrz firmy lub też wysyłane na zewnątrz, dziś coraz częściej posiadają tylko jedną właśnie, cyfrową, formę.

Digitalizacja dla firm

Digitalizacja w tym ujęciu to po prostu coś, dzięki czemu obieg dokumentów jest nie tylko płynniejszy, ale też zajmuje mniej czasu i jest bardziej przyjazny z punktu widzenia ochrony środowiska. Ponadto dokumenty w wersji cyfrowej można kopiować zauważalnie szybciej, co oczywiście przekłada się na to, że wskaźniki wydajności pracy w firmie będą znacznie większe. Nie trzeba dodawać, że wielu właścicieli przedsiębiorstw, niezależnie od branży w jakiej działają i wielkości samej organizacji, jest mocno zainteresowanych tym by taki dostęp do dokumentów w formie cyfrowej był zapewniony przez cały czas. Jeśli właśnie mówić o dostępie, warto zauważyć, że można przy przechowywaniu cyfrowych dokumentów mieć do nich dostęp z każdego miejsca na świecie o dowolnej porze.

Zalety digitalizacji dla biznesu

Digitalizacja zatem zdecydowanie pojawia się w planach każdego przedsiębiorstwa na najbliższy czas.  Odchodzenia od dawnej mentalności sprawi, że zmieni się także samo podejście pracowników. Naukowcy z amerykańskiego MIT wiedzą już o tym od dawna i zachodzące zmiany obserwują na tyle dokładnie, by móc powiedzieć, że wiedzą jak proces ten wpłynął na pracowników. Jak zauważają z kolei praktycy biznesu z polskiego ICAN Institute, proces digitalizacji jest nieodwracalny i nikt nie jest w stanie uniknąć tego rodzaju zmian. Obecnie chodzi więc zatem o to, by po prostu jak najlepiej przystosować się do nadchodzącego nowego świata.