Sposoby na wyjście z długów

Nawet najbardziej rozsądne osoby mogą mieć czasem problemy finansowe. Utrata pracy i nagłe sytuacje życiowe, jak np. choroba czy wypadek mogą spotkać każdego. Wtedy nie rzadko potrzebujemy dodatkowych środków na spłatę raty kredytu, na leczenie… albo zwyczajnie na codzienne życie – skoro straciliśmy pracę, przez jakiś czas może być nam trudniej. Bierzemy pożyczkę, by jakoś przetrwać dany okres. Jednak musimy ją spłacić w wyznaczonym terminie. Jeśli w tym czasie staniemy na nogi, nasze finanse także wrócą do równowagi. Jednak życie bywa przewrotne i czasami potrzebna jest kolejna pożyczka, bo mimo nowej pracy, nasze środki nie są wystarczające. Co zrobić kiedy wpadniemy w spiralę zadłużenia?

 

Pożyczka od bliskiej osoby

Jeśli obawiasz się kolejnych chwilówek i płacenia odsetek możesz udać się z prośbą o pożyczkę do członka rodziny lub kogoś bliskiego. Powiedz, w jakiej jesteś sytuacji. Na pewno zaufana osoba pomoże ci w uregulowaniu długu jeśli tylko będzie miała taką możliwość. Dzięki temu unikniesz monitów z firmy pożyczkowej czy karnych odsetek. Gdy twój dług nie był duży, na pewno postawi cię to na nogi, a w miarę upływu czasu oddasz pożyczone pieniądze przyjacielowi czy rodzinie.

 

Udaj się do banku

Innym rozwiązaniem jest konsolidacja długów. Udaj się do banku i sprawdź swoją zdolność kredytową. Jeśli mimo problemów jest ona na przyzwoitym poziomie możesz ubiegać się o kredyt konsolidacyjny. Wybrane przez ciebie zobowiązania zostaną połączone w jedno, nowe zobowiązanie, z tym że na nowych zasadach. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu zamiast kilku różnych rat w różnych miejscach będziesz płacić jedną, niższą ratę. Zostanie ona oczywiście dopasowana do twoich możliwości. Dzięki temu nie będziesz miał problemu z terminowym regulowaniem długu. Kredyt konsolidacyjny może być rozciągnięty w czasie dłużej niż chwilówka. Dlatego mimo takiej samej kwoty zadłużenia możesz pozwolić sobie na niższe miesięczne raty, tym bardziej, że odsetki czy dodatkowe opłaty liczone są nie jak do tej pory od każdej pożyczki oddzielnie, lecz tylko od jednego, nowego produktu, jakim jest kredyt konsolidacyjny.