Techniki prania wykładzin w dużych obiektach

Zasadniczo można wskazać cztery techniki prania dywanów, choć warto podkreślić że tylko jedna z nich jest prawidłowa do danego typu dywanu. Oznacza to że wykonawca powinien wiedzieć jaką technikę dostosować do struktury włosia, aby go dobrze wyprać i nie uszkodzić.

Przed wykonaniem prania zawsze należy oczyścić dywany. Wykonuje się tego z pomocą specjalistycznego odkurzacza, bo nie ukrywajmy zwykłe ręczne odkurzacze nie są aż takie skutecznie.

Firmy wykonujące usługi prania wykładzin zwykle we własnym zakresie dokonują wstępnego oczyszczania powierzchni a następnie przychodzą do prania właściwego.

 

Mówiąc o tytułowych metodach należy wymienić:

Do doraźnego prania służy metoda suchej piany, która pochłania większość zanieczyszczeń z każdego rodzaju dywanów, czy jest raczej techniką doraźną, bowiem nie dochodzi do głębokiej penetracji włosia i struktury dywanu. Atutem tej metody jest to że można ją czyścić wykładziny dywanowe, których nie można zdejmować z powierzchni i osuszyć. A zatem czyści się nią także dywany na powierzchnia nie wodoodpornych.

Innym rodzajem brania jest pranie mniejszych dywanów w specjalistycznych maszynach-pralniach. To byłem niezwykle dostarczenie dywanu na miejsce i opłacenie usługi. Faktycznie Koszt takiego działania jest droższy niż wynajęcie usług firmy która zajmuje się pranie dywanów na miejscu.

Wymagania dla dwóch kolejnych metod to konieczność posiadania powierzchni na której dywany można wysuszyć. Muszą one także być niewielkich gabarytów aby można było je przenieść lub przewieźć.

Do dyspozycji jest metoda kapsułkowania, służąca do prania dywanów z długim włosiem, o cienkiej strukturze. Kapsułkowanie bardzo dobrze penetruje powierzchnię pomiędzy włosiem, a także pozwala czyścić się na całej długości. Prace wykonuje się z pomocą specjalistycznej maszyny, która podczas jazdy wykonuje ruch obrotowy oczyszczający i nawadniający dywan.

Ostatnio już metoda ekstrakcyjna polega na procesie trzech cyklów czyszczenia wykładziny. Będzie to pranie zasadnicze płukanie oraz odsysanie zabrudzeń. Z uwagi na dogłębne czyszczenie i dużą ilość wody wykorzystane podczas procesu wymaga długotrwałego osuszania. Jest bardzo skuteczna do dywanów o gęstej strukturze. Pozwala dokładnie usunąć zanieczyszczenia i przywrócić pierwotny kolor jeżeli nie doszło do uszkodzeń mechanicznych dywanu albo wykładziny.