Obowiązkowe rolnicze ubezpieczenie obejmujące budynki rolne

Każdy rolnik prowadzący gospodarstwo o łącznej powierzchni areału uprawnego przekraczającej 1 ha, ma obowiązek wykupienia polis ubezpieczeniowych. Musi on jednak jeszcze w całości lub przynajmniej w części opłacać podatek rolny. Pozostali rolnicy nie mają takiego obowiązku, aczkolwiek pozostaje im taka możliwość. Przede wszystkim, trzeba tutaj wykupić OC dla rolnika, oraz ubezpieczenie obejmujące budynki rolne. Są to dwa, obowiązkowe ubezpieczenia, stanowiące podstawę bezpieczeństwa gospodarstw rolnych. Warto więc, przyjrzeć się nieco bliżej kwestiom związanym z obowiązkowymi ubezpieczeniami, aby mieć wiedzę w tym zakresie.

Co daje ubezpieczenie obejmujące budynki rolne?

 

Obowiązek obowiązkiem, ale większość rolników zastanawia się, na co im w ogóle jakiekolwiek ubezpieczenia. Tyle lat przecież nie mieli i było dobrze. Owszem było. Do czasu. Ściślej rzecz biorąc, do roku 1997, kiedy przez Polskę przeszła gigantyczna powódź, równająca z ziemią wiele gospodarstw. Wiele z nich już się nie podniosło. Wiele z nich ratowanych było przez Skarb Państwa. Dlatego też, aby uniknąć powtórki z rozrywki, ustawodawca przygotował odpowiednie przepisy, w myśl których rolnicy mają obowiązek zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami.

Poza zabezpieczeniem na wypadek powodzi, ubezpieczenie obejmujące budynki rolne gwarantuje także bezpieczeństwo w innych przypadkach. Mamy tutaj na myśli szkody powodowane przede wszystkim warunkami atmosferycznymi. Huragan, gradobicie, uderzenie pioruna wywołujące pożar. W razie wystąpienia tego typu zjawisk, zawsze będzie można liczyć na odszkodowanie za poniesione straty. Pozwoli to na sprawne odbudowanie zniszczeń i powrót do produkcji rolnej. W przeciwnym razie wielu gospodarstwom w takich sytuacjach, groziłoby po prostu bankructwo.

 

Pozostałe obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze

 

Poza ubezpieczeniem obejmującym budynki rolne, mamy do czynienia także z innymi formami obowiązkowych ubezpieczeń. Jednym z nich jest OC rolnika. Jest to forma ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. W trakcie prowadzenia gospodarstwa zawsze może dojść do szkód wyrządzonych osobom trzecim, za które trzeba będzie wypłacić zadośćuczynienie. Ubezpieczenie OC, zabezpiecza rolnika przed koniecznością wypłacania tych kwot z własnej kieszeni.

Ostatnim ubezpieczeniem obowiązkowym jest ubezpieczenie co najmniej 50% procent upraw rolnych. Dotyczy to jednak tych rolników, którzy pobierają dopłaty bezpośrednie do produkcji rolnej. Pozostali rolnicy nie muszą się tego typu forma ubezpieczenia przejmować. Dla nich obowiązkiem pozostaje OC rolnika oraz ubezpieczenie obejmujące budynki rolne. Trzeba przyznać, iż jest to i tak spore zabezpieczenie sektora rolniczego przed nieprzewidzianym spadkiem produkcji. W końcu w razie większego kataklizmu, ucierpieć może wiele gospodarstw, a co za tym idzie, cała branża by straciła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *